Raspoloživi podaci jasno ukazuju da na području beranske opštine, pored privrednog i ekonomskog zaostajanja, pitanja migracionih kretanja, pada nataliteta i odumiranja sela zaslužuju veću i ozbiljniju posvećenost državnih organa, ocijenili su iz Opštinskog odbora Pokreta za promjene i istakli da primjer Tmušića i Veliđa ukazuje da pojedina sela nestaju sa mape živih.
- Selo Tmušiće, udaljenog na oko tri kilometra od magistralnog puta Berane - Rožaje, prije nekoliko decenija brojalo je četrdesetak uzornih domaćinstava. Prethodne zime u tom selu obitavalo je svega par domaćinstava. Sličnu sudbinu doživjelo je i selo Veliđe koje je 1961. godine brojalo 230 stanovnika raspoređenih u 42 domaćinstva. Danas u ovom mjestu, koje se prostire na oko šest kilometara od Berana, imaju svega četiri kuće u kojima neko živi tokom cijele godine. Smatramo da je svaki komentar suvišan i da brojke govore da je kucnuo poslednji čas za spas pojedninih sela u našoj opštini – naveli su iz OO Pokreta za promjene.
Istakli su da je sistem centralizacije u prethodnih dvije decenije nanio veliku štetu cijelom sjeveru Crne Gore, a naročiti beranskoj opštini i da pojedina mjesta zbog državne nebrige ostaju potpuno pusta.Iz PzP- a tvrde da raspoloživi resursi na prostoru opštine nijesu stavljeni u funkciju razvoja lokalne zajednice i da vlada u cilju zaustavljanja izražene migracije stanovništva mora preduzimati konkretnije korake. Naglasili su da je gazdovanje prirodnim potencijalima povjereno centrima moći, gdje politički podobni koncesionari vode glavnu riječ, dok mještani gledaju kako drugi odnosi njihovo blago.
- Potrebno je napraviti decentralizaciju sistema finansiranja i upravljanja prirodnim resursima, gdje bi lokalne uprave imale znatno više nadležnosti. U tom pravcu Vlada bi morala donijeti posebnu uredbu za izlazak iz krize manje razvijenih opština, poput beranske, jer je sadašnje stanje neodrživo. Tim prije, jer ako se pogledaju vladina strateška dokumenta vidi se da ona nigdje se ne nude neke naročite pogodnosti za uravnoteživanje regionalnog razvoja. U tim dokumentima se nabraju razvojne mogućnosti sjevera, ali u cijeloj priči izostaju podsticajne mjere koje bi dale određene rezultate. Uz to skoro sve fabrike u Beranama su pretvorene u staro gvožđe. Zbog toga naša sela polako ostaju pusta jer lokalno stanovništvo, pritisnuto nebrigom države i teškim uslovima života, odlazi u neke razvijenije krajeve – istakli su iz OO Pokreta za promjene.
Naglasili su da državu uopšte ne zanima što se broj učenika drastično smanjuje u beranskim osnovnim školama i što se školski objekti u pojedinim selima pretvaraju u kapele.
- Na prostoru Šekulara, gdje gravitira devet sela, prošle godine upisano samo dva đaka prvaka. Broj djece opada i u gradskim školama, dok je škola u Lubnicama, koja je nekad brojala i do 400 đaka, svedena na svega četrdesetak učenika. Prije 45 godina Osnovana škola u Donjoj Ržanici brojala je 89 prvaka, doj je prošle godine u prvi razred upisala svega devet učenika. Sve to ukazuje da država i pored brojnih najava nije stvorila odgovarajuće pogodnosti koje bi mlade ljude stimilisale da stvaraju porodice i ostanu da žive u mjestu svog rođenja. Svih ovih godina našim selima se poklanjalo malo pažnje. Omladina je prepuštena nekom neobaveznom životu, bez ikakvog usmjeravanja u neku razvojnu priču. Rijetko ko je dobijao šansu za zaposlenje. Zato se nije čuditi što što u selima ima sve manje naroda, a samim tim i sve manje đaka u školskim klupama – naglasili su iz OO Pokreta za promjene i istakli da su kojim slučajem predstavnici aktuelne vlasti ispinjavali svoja predizborna obećanja danas bi situacija bila sasvim drugačija.
- Imali bi otkupne stanice, pogone za preradu voća i povrća, mala i srednja preduzeća i škole pune đaka. Svi putevi bi bili asfaltirani, pa čak i oni do planinskih katuna, dok bi svako domaćinstvo imalo uredno vodosnadbijevanje. Zato država treba da ispravi svoje greške iz prošlosti i da preko određenih stimulativnih mjera povrati život i dostojanstvo našim selima, a to se može postići jedino korjenitim promjenama i smjenom vlasti na državnom nivou – poručili su iz beranskog Pokreta za promjene.
Izvor: Dan